Аліна Гаєва
«Територія дійсності.
Безпідставна країна»Цей живописний триптих Аліни Гаєвої на сьогодні є наймасштабнішою її роботою  - і за розміром, і за внутрішнім наповненням. Авторка сміливо транслює власний погляд на сьогоднішнє буття нашої країни, його передумови й перспективи.

Картина сповнена  складними сюжетами, казковими образами, пекельними карикатурами реальності, фантомними спорудами та історичними аналогіями  - ми проходимо повз ціле життя, котре нам показує художниця численними образними засобами.

Розмір:  200х400 см ( 200х100 см/ 200х200 см/ 200х100 см)

Матеріали:  олія, двп, олійне вугілля, деревне вугілля

Створення:  2021 рік


 
 


За своєю композицією та складністю деталізації триптих заграє з твором нідерландського живописця Ієроніма Босха "Сад земних насолод".


В процесі зображення персонажів та глибокого осмислення сучасних подій авторка опирається на методологію історичного пізнання Йоганна Густава Дройзена, в основі якої лежить метод розуміння та пізнання твору як продукту певної культурної традиції. 

Ця методологія закріплюється у творі структурно: евристика (ліва стулка), критика (центральна частина), інтерпретація (права стулка).


Евристика.
Ліва стулка (Рай)

 

Центральні фігури тут – цілком впізнавані образи, що ототожнюють Адама і Єву. Авторка свідомо зображає їх без прямої присутності Бога, чия уявна рука опосередковано творить Адама, використовуючи пилку.

Останній є інтерпретацією ключової фігури картини Олександра Богомазова «Правка пил» (1927 р.), що увійшла в колекцію «спецфонду», сформованого в НХМУ у 1937-1939 рр. Туди потрапляли роботи «ворогів народу», «формалістів», «націоналістів» - усіх тих, хто, на думку партійних ідеологів, «спотворював дійсність» і був загрозою для «нового суспільства».

Єва ж має інший наратив: це фігура з правої «Пекельної» частини роботи Ієроніма Босха, яку авторка свідомо помістила в Рай, забігаючи у такий спосіб наперед та вказуючи на подальший розвиток Гріхопадіння.

Поміж Адамом і Євою знаходиться рука з яблуком, що є уособленням причини завершення вічного щастя в Раю. Цей символ невипадково є фрагментом роботи Петра Сабодиша «Колгоспниці. Дівчата з яблуками» (1937р.) з колекції «спецфонду», адже колгоспи свого часу трактувалися як «справжній рай на землі».Позаду перших людей, створених Богом, розташовані райські кущі. Вони стилізовані білими контурами, котрі символічно проходять крізь усю картину. Це – узори, що використовувались для оздоблення елітарної вишивки одягу козацької старшини найвищого рангу у ХVII - XVIII ст.

Після закінчення Визвольної війни 1648-1654 рр. саме в їхніх руках нагромаджувались величезні багатства. Торгівельні та політичні зв’язки Гетьманщини із Західною Європою та країнами Сходу сприяли народженню нової культури, що почала проникати і в козацько-старшинські хороми та кам’яниці.

Авторка проводить паралелі, щоб ми змогли опосередковано побачити зародження «нової культури», а в безпосередньому зображенні - початок «нового, іншого життя», що формується у них за спиною, життя, що чекає на Адама і Єву, а також на країну загалом.

Над кущами знаходиться озеро, в якому стоїть фонтан-потир з християнськими банями, надкушеним яблуком (забороненим плодом) та інтерпретацією довгоногого коня з роботи Сальвадора Далі «Спокуса святого Антонія».


Критика.
Центральна частина

 

Саме тут приділяється особлива увага пострадянській спадщині.
Ключова фігура в озері зверху - фонтан у вигляді графина-рибки з чарочками-рибками. Пам’ятаєте їх у сервантах?

Нижче можна помітити три фігури на спільному килимі, одна з яких нагадує Казимира Малевича - художника-авангардиста, засновника супрематизму. Він є втіленням усіх українських художників, котрих піддавали репресіям.


Подивіться на символи, зображені на рукавиці істоти з пташиною головою поряд: серп, молот і зірка натякають на складні стосунки митця з СРСР, його арешт і допит чекістами восени 1930 р.


Інтерпретація.
Права стулка. (Пекло)

 

Серед багаточисельних образів потойбіччя вгадується сюжетна лінія «Страшного суду». Між іншим бачимо звабливу дівчину з довгим білим волоссям, яка замислено грає на мандоліні. Інструмент тримає хлопець із жабою на грудях – бо це єдине, для чого придатна така істота, навіть у Пеклі.


Аліна, як справжня митиця, лише зображає свою версію дійсності та ставить запитання, а відповіді знаходимо ми.

Принаймні намагаємось це зробити.